Poplin Kumaş Alanlar 05356519107 Poplin Kumaş Genel Özellikleri Nedir

Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları

Poplin Kumaş Alanlar 05356519107 Poplin Kumaş Genel Özellikleri Nedir

Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları Nedir,Poplin Kumaşın En Yaygın Dört Kullanım Alanı,Poplin Kumaş Özellikleri Nedir,Poplin Kumaş Çeşitleri Nedir,Pamuklu Poplin Kumaş,Likralı Poplin Kumaş,Polyester Poplin Kumaş,Üniformalık Poplin Kumaş,Viskon Poplin Kumaş,Poplin Kumaş Fiyatları Nedir,Poplin Kumaş ile İnce Pamuklu Dokuma Kumaşlar Arasındaki Fark Nedir,Poplin ile Viskon Kumaş Farkı Nedir,Poplin ile Terikoton Kumaş Farkı Nedir,Poplin ile Fitilli Dimi Kumaş Farkı Nedir,Poplin İplik Nedir,Poplin Kumaş İç Gösterir mi,Poplin Kumaş Modellerinin Bakımı Nasıl Olur,Poplin Kumaş Nasıl Yıkanır,Poplin Kumaş Çabuk Kırışır mı,Poplin Kumaşların Temizlenmesi Kolay mıdır,Poplin Kumaş Ütü İster mi,Poplin Kumaş Nasıl Ütülenir,Poplin Kumaş Ütü Tutar mı,Poplin Kumaş ile Üretilen Kıyafetler Terletir mi,Poplin Kumaş Gömlek Modelleri Hangi Mevsimlerde Giyilir,Desenli Baskılı, İşlemeli Poplin Kumaş Üretimi Nasıl Olur,Poplin Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir,Poplin Kumaş ile Kıyafet Dikmek İçin İpuçları,Poplin Kumaş Satın Alan Kişilerin Yorumları
,Poplin Kumaş Genel Özellikleri Nedir

POPLİN KUMAŞ ALINIR 05356519107

Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları Nedir,Poplin Kumaşın En Yaygın Dört Kullanım Alanı,Poplin Kumaş Özellikleri Nedir,
Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları Nedir,Poplin Kumaşın En Yaygın Dört Kullanım Alanı,Poplin Kumaş Özellikleri Nedir,

Kumaşın Adı: Poplin Kumaş (Akfil kumaş olarak da bilinir)
Üretim Şekli: Dokuma (Woven)
Türleri: Pamuk, polyester, viskon, ipek vb. elyaflarla veya bu elyafların karışımı ile üretilebilir.
En Büyük İhracatçı Ülkeler: Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan
İplik Geçiş Sayısı: Kumaşın kullanım alanına göre değişir
Hava Geçirgenliği: Yüksek
Kırışma Potansiyeli: Düşük
Ter Çekme Özelliği: Yüksek
Serin Tutma Gücü: Yüksek
Kullanılan Mevsim: Yaz ve İlkbahar
Başlıca Kullanım Alanları: Elbise, gömlek, bluz, yazlık pantolon, şort ve kapri, pijama takımları…
Poplin kumaş çeşitlerinin genel özellikleri kısaca nedir?, öğrenmiş olduk. Şimdi biraz daha detaylı bilgilere geçelim…

Poplin Kumaş Nedir?

Poplin kumaş nasıldır? gibi bir soru kafanıza takıldıysa doğru adrestesiniz. İster %100 pamuk poplin ister pamuk-polyester karışımı olsun, muhtemelen bazı poplin kumaş kıyafet çeşitlerini giymişsinizdir. Geleneksel olarak öncelikle sıradan kıyafetler için kullanılırken, artık hem günlük gardırobunuzda hem de özel tasarım modada yer almaktadır. Güçlü ve dayanıklı olmasının yanı sıra yumuşak ve parlak yüzeyi tercih edilme oranını arttırmaktadır.

Poplin kumaş, ipeksi, parlak bir yüzeye sahip güçlü, gevrek, çok ince yatay kaburgalara sahip düz dokuma pamuklu bir kumaştır. Erkek ve kadın gömleklerinde, bayan elbiselerinde, spor giyim, astar ve yağmurluk gibi ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Temelde, gerçekten oldukça kullanışlı sağlam, çok yönlü bir kumaştır. Hem resmi hem de gündelik kıyafetlerin yanı sıra ev tekstili için de idealdir. Kaba çapraz damarlı ve daha ince düz damarlı iplikler, kumaşa nervürlü bir etki verir. Kumaş %100 pamuk, sentetik veya farklı ipliklerin karışımı olabilir. Dayanıklılığı ve ince parlak kaplaması nedeniyle popüler bir kumaştır. Her iki nitelik de gardırobunuzu zenginleştirebilir.

Bugünlerde poplin tanımı tarihsel anlamından farklıdır. Günümüzde poplin, kumaşın örgüsünü ifade eder. Fakat poplin kavramı, başlangıçta, yapıldığı malzeme ile tanımlanmaktaydı. Geleneksel olarak, ince çözgü iplikleri için ipek ve daha kalın atkı iplikleri için yün kullanılmaktaydı. Piyasada kumaş alanlar ve satanlar arasında markalaşmış bir şekilde akfil kumaş olarak da isimlendirildiği görülmektedir.

Zamanla değişen sadece kumaşın tanımı değildir. Lif içeriği de değişmiştir. Örneğin, yün elyafı, kumaşa sıcaklık katarak kışlık giysiler için ideal bir hale getirmektedir. Aynı zamanda kumaşa bir ağırlık katmaktadır. Yünlü poplin kumaş çeşitleri, soğuk iklimler için ideal bir kumaş türü olmuştur. Bu form bazı zamanlarda farklı isimlerle de anılmıştır. Poplin, yün ve ipekten yapıldığında fiyatı yüksek, özel bir poplin kumaş çeşidi olarak bilinirdi.

POPLİN KUMAŞ ALIM SATIMI 05356519107

Poplin Kumaş Çeşitleri Nedir,Pamuklu Poplin Kumaş,Likralı Poplin Kumaş,Polyester Poplin Kumaş,Üniformalık Poplin Kumaş,Viskon Poplin Kumaş,Poplin Kumaş Fiyatları Nedir,Poplin Kumaş ile İnce Pamuklu Dokuma Kumaşlar Arasındaki Fark Nedir,
Poplin Kumaş Çeşitleri Nedir,Pamuklu Poplin Kumaş,Likralı Poplin Kumaş,Polyester Poplin Kumaş,Üniformalık Poplin Kumaş,Viskon Poplin Kumaş,Poplin Kumaş Fiyatları Nedir,Poplin Kumaş ile İnce Pamuklu Dokuma Kumaşlar Arasındaki Fark Nedir,

Poplin kumaşı, düz bir dokuma kumaştır. Yani basit bir üst-alt desende dokunur. Saten ve dimi yapmak için kullanılan örgüler popline kıyasla daha karmaşıktır. Bazen gömlek kumaşı olarak da adlandırılan poplin, çok ince çözgü iplikleri ve daha kalın atkı iplikleri ile sıkı bir dokumaya sahiptir. Poplin, pamuklu kumaş ve pamuk karışımları, ipek poplin, polyester poplin ve polyester-yün karışımları ve likra streç poplin gibi çok çeşitli malzemelerle üretilebilir.

Poplin Ne Demek?

“Poplin” terimi Fransıcada yer alan “papelaine” kelimesinden türemiştir. Bu kavram Fransız papalık şehri Avignon’a dayanmaktadır.

Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir?

Poplin düz dokuma bir kumaştır. Pürüzsüz bir tuşeye sahiptir. Ayrıca hafif, havadar bir yapıdadır.

Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir?

Poplin kumaşın belirli bir hammaddesi yoktur. Poplin kumaş üreticileri temelde iki adet farklı kalınlıktaki ipliklerin düz dokuma yapılması ile poplin kumaş üretir. Bu iplikler pamuk, polyester, yün veya ipek olabilir. Rayon lifleri ile poplin tela ismi verilen bir sertleştirici malzeme de dikiş atölyelerinde kullanılır.

Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir?

Poplin kumaş, kendine özgü nervürlü dokusu ve sıkıca kapatılmış örgüsü ile karşımıza çıkmaktadır. Bu dokuma özelliği, kumaşa herkesin sevdiği parlaklık etkisini verir. Geleneksel poplin, daha ağır bir yün ipliği ile doldurulmuş, ince ipek çözgü iplikleri kullanılarak yapılmış düz bir dokumaydı. Klasik nervürlü doku bu şekilde elde edilmekteydi.

15. yy’da Fransa’nın bir kentinde ortaya çıkan ve kullanılan “poplin” terimi geleneksel olarak ipek çözgü ve yün atkı içeren bir kumaşa atıfta bulunur. Bugün poplin, pamuk, ipek, polyester ve likra dahil olmak üzere çok çeşitli malzemelerden üretilebiliyor. Poplin kumaşı yapmak için, üreticiler çok ince çözgü iplikleri (tezgahta sabit tutulan uzunlamasına iplikler) ve daha kalın atkı iplikleri (çözgü ipliklerinin üstünde ve altında dokunan iplikler) kullanırlar.

Günümüzde, poplin kumaşı esas olarak %100 gerçek pamuktan üretiliyor. Bu da onu hafif kumaş çeşitlerinden biri yapmaktadır. Ancak yine de güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu unutmamak gerekir. Diğer varyasyonlar arasında yün, ipek, saten, suni ipek veya polyblend poplin kumaş bulunur. Ancak temel konsept yine aynıdır. İki farklı kalınlıktaki iplik ile düz dokuma yapılır.

Poplin her iki açıdan da avantajlıdır. Kısaca açıklamak gerekirse poplin ince, havalı, kolay örtülüdür. Aynı zamanda oldukça sağlamdır. Poplin kumaş çeşitleri çoğu zaman pamuk lifleriyle üretilir. Pamuğun yanı sıra polyester ve viskoz elyafları da oldukça sık kullanılır. İpek lifleri ise gösterişli kıyafetlerde kullanılan poplin kumaşlarda yer alır. Doğal veya sentetik (yapay) ipek lifleri ile üretilen poplin elbiseler ile düğün, kına vb. organizasyonlarda yerinizi alabilirsiniz. Desenli poplin ipek kumaş modelleri de çoğu sezon yüksek miktarlarda satışı yapılan kumaş çeşitlerindendir.

POPLİN KUMAŞ ALINIR SATILIR 05356519107

Poplin ile Viskon Kumaş Farkı Nedir,Poplin ile Terikoton Kumaş Farkı Nedir,Poplin ile Fitilli Dimi Kumaş Farkı Nedir,Poplin İplik Nedir,Poplin Kumaş İç Gösterir mi,Poplin Kumaş Modellerinin Bakımı Nasıl Olur,
Poplin ile Viskon Kumaş Farkı Nedir,Poplin ile Terikoton Kumaş Farkı Nedir,Poplin ile Fitilli Dimi Kumaş Farkı Nedir,Poplin İplik Nedir,Poplin Kumaş İç Gösterir mi,Poplin Kumaş Modellerinin Bakımı Nasıl Olur,

İpucu: Doğal ve yapay tekstil lifleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için >>> “Sentetik ve Organik Tekstil Elyafları Nelerdir?”

Poplin Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Poplin, ilk yapıldığından beri çok çeşitli kullanımlar için temel bir kumaş olmuştur. Dayanıklılık ve zarafetin mükemmel uyumundan dolayı kadın elbiselerinin popüler bir tercihi olmuştur. Bununla birlikte, 19. yüzyıl sıralarında, döşemelik kumaş astarı olarak kullanıldı. II. Dünya Savaşı’nda hem İngiliz hem de ABD askeri personeli poplin kumaşı daha yaygın hale getirdi. O dönem askeri üniformalarının ana malzemesi olarak kullanıldı. Askerlerin karşılaştığı zorlu koşullarda sağlamlığı ve hafifliği ile avantajlar sağladığı kaydedilmiştir.

Bu benzersiz özellikler, poplin kumaşı gömlek ve eteklerden tutun da pantolon ve ceketlere kadar her tür giysi için rahat ama şık bir kumaş haline getirmeye yardımcı oldu. Poplin kumaş kıyafetlerin ince ve parlak yapısı, hem gündelik hem de resmi durumlarda bu giysileri giymenize izin vererek size lüks bir dokunuş katar.

Poplin kumaş genel olarak, elbise, tesettür elbise, etek, gömlek, erkek boxer ve şort, abiye, askılı elbise, kıyafet astarı, ceplik, pantolon, lastikli çarşaf, ferace, namaz elbisesi, bluz modelleri, bağlamalı elbise, ic çamaşırı, gecelik, erkek ve bayan gömlek, çarşaf takımı, nevresim takımı, yatak örtüsü, ince ceket modelleri, midi elbise, oversize gömlek modelleri, masa örtüsü, pijama altı, tişört, tulum elbise, bebek şapka modelleri, tunik gömlek, yelek astarı, kazak astarı gibi ürünlerin imalatında kullanılmaktadır. Tesettürlü kullanıcılar için poplin uzun gömlek, etek ve elbiselerin üretimi de yapılmaktadır.

Poplin kumaşla bir elbise yapmaya mı karar verdiniz? Size poplin kumaşın nerelerde kullanabileceğine dair ipuçları vermek istiyoruz. Bunun için onlarca farklı poplin kumaş kullanabilirsiniz. İşte bazıları..

Düz renk poplin kumaşlar ile pembe, siyah, yeşil, beyaz, kırmızı poplin elbiseler elde edebilirsiniz.. Tabii ki poplin kumaş düz renklerle sınırlı değildir. Çiçekli, çilekli, ekose, yıldızlı elbiselik poplin kumaşlar ile prenses model bir poplin elbise veya baskılı bir poplin gömlek üstünüzde oldukça şık durabilir. Daha fazla poplin kumaş kullanım fikrine ulaşabilmek için, Google’da “Poplin elbise modelleri”ni aratarak ilham alabilirsiniz.

Poplin kumaş ile yapabileceğiniz en yaygın bir diğer ürün ise gömlekler. Evet gömleklik poplin kumaş da son zamanlarda en popüler gömlek imalatı kumaş malzemelerinden biri olmuştur. İster düz renklerle beyaz veya yeşil poplin gömlekler dikebilir, isterseniz çizgili, pötikare, puantiyeli poplin kumaşlarla gömlek üretebilirsiniz. Gömlek elbiseler ise bu iki kategorinin güzel bir birleşimi olabilir. Bağcık detaylı poplin gömlek elbiseler ile şıklığı yakalayabilirsiniz.

Poplin her dönem inanılmaz derecede popüler olmuştur. Dokunması yumuşak, dayanıklı ve pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahip olduğu düşünüldüğünde popüler olması aslında hiç şaşırtıcı değildir. En başlarda poplin kumaş ile üretilen kıyafet modelleri son derece sıradan olarak tanımlanıyordu. Hakiki ipek lifleri ile dokunmuş olmasına rağmen pek de lüks sayılmazdı. Ünlü bir metaforda iki kız kardeş, ipek yerine en iyi poplin elbiseleriyle baloya katıldıkları için pişman olmuşlardır.

Poplin Kumaşın En Yaygın Dört Kullanım Alanı

Poplin kumaşının aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kullanımı vardır:

Gömlek Modelleri

Poplin, gündelik bluzlardan daha resmi erkek gömleklerine ve düğmelere kadar en yaygın gömleklik kumaşlardan biridir. Serin iklimlerde ipek poplin gömlekler çok popülerdir. Daha sıcak iklimlerde giyilecek gömleklerin imalatı için pamuklu poplin kumaş kullanılması tavsiye edilir. Poplin kumaş ile harika gömlek modelleri üreten firmalar bulunmaktadır.

KUMAŞ ALIM SATIMI YAPILIR 05356519107

Poplin Kumaş Ütü İster mi,Poplin Kumaş Nasıl Ütülenir,Poplin Kumaş Ütü Tutar mı,Poplin Kumaş ile Üretilen Kıyafetler Terletir mi,Poplin Kumaş Gömlek Modelleri Hangi Mevsimlerde Giyilir,
Poplin Kumaş Ütü İster mi,Poplin Kumaş Nasıl Ütülenir,Poplin Kumaş Ütü Tutar mı,Poplin Kumaş ile Üretilen Kıyafetler Terletir mi,Poplin Kumaş Gömlek Modelleri Hangi Mevsimlerde Giyilir,

Hafif Pantolonlar

Poplin kumaşın hafif dokusu, nefes alabilen ince üstler ve havadar pantolonlar üretimi için oldukça elverişlidir.

Kadın Elbiseleri

Dediğimiz gibi poplin kumaşların hafif, havadar bir dökümü vardır. Kadınlar genellikle hafif ve gösterişli elbiseleri tercih ederler. Desenli poplin elbiseler eşsiz bir döküme ve yaz düğünlerinde ilgi çekici bir duruşa sahiptir. Son zamanlarda sıkça üretilen üstü penye altı poplin elbise modelleri, poplin kumaşın popülerliğini gittikçe artırmaktadır.

Pijama Takımları

Poplin pürüzsüz ve kullanımı rahat olduğu için pijama gibi ev içi giyim modelleri için ideal bir malzemedir. Ekose (kareli), çiçekli, dallı, yapraklı desen poplin kumaşlar, kadın pijama takımları için vazgeçilmez bir üründür.

Poplin Kumaş Özellikleri Nedir?

Poplin kumaşı, dikiş projeleri için popüler bir seçim haline getiren birçok iyi özelliğe sahiptir. İşte poplin’in bazı özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Pürüzsüz Bir His: Poplin’in düz, sıkı örgüsü, engebeli veya nervürlü hissedilebilen örgü kumaşların aksine, dokunuşta pürüzsüz his sağlar.
Hafiflik: Poplin kumaş türleri ince ve hafiftir. Bu da onu yazlık gömlek modelleri için harika bir seçenek haline getirir. Ancak aynı zamanda biraz şeffaf olma eğilimindedir. Bu nedenle genellikle astar kumaş ile üretilmesi gerekebilir.
Dayanıklılık: Poplin, çamaşır makinesine veya ağır aşınmaya dayanabilen güçlü bir kumaştır. Ayrıca şeklini oldukça iyi tutabilir. Kırışmaya karşı dayanıklı bir yapıdadır. Bu nedenle döşemelik kumaş, masa örtüleri ve kapitone gibi ev dekorasyonu ürünleri için popüler bir seçimdir.
Ucuzluk: Poplin kumaş üretiminin maliyeti, diğer dokuma kumaş çeşitlerinin maliyetlerine göre düşüktür. Bu da onu ev tekstili veya hazır giyim şeklinde satın almak için ucuz bir kumaş yapar. Poplin birçok farklı malzemeden üretilebildiğinden, çok çeşitli fiyat oluşumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Polyester poplin en ucuz olan poplin kumaş türüdür. İpek poplin genellikle en pahalı çeşit olarak kayıtlara geçmiştir.
Kolayca Boyanır ve Baskı Yapılabilir: Poplin dokuma kumaş, boyaları ve baskıları iyi bir şekilde tutar. Bu da onu puantiyeli, ekose ve çiçek desenli baskıya kadar farklı renk ve işlemelere sahip giysiler için çok yönlü bir seçenek haline getirir.
Nefes Alabilirliği Yüksektir: Bu yüzden bazı üreticiler poplin kumaş türlerini spor giyim kıyafetleri yapmak için kullanmaktadır. Hafif ve nefes alabilen bir kumaş olan poplin, resmi ofis şartlarında çok sıcak hissettirmeden rahatlıkla giyilebilir.
Yumuşaklık: Oldukça dayanıklı olmasına rağmen en yumuşak ve en rahat kumaşlardan biridir. Bu malzemeden yapılmış bir kıyafeti giyerken özgürce hareket edebilirsiniz.
Parlaklık: Parlak yapıya sahip olduğu için eski bir görünüme sahip değildir. Bunun yanı sıra, çok parlak olmadığı için resmi alanlarda da giyilebilir.
Su Eskitmesi: Poplin ayrıca suyun oksitli eskitmelerine dayanıklıdır. Bakıldığı zaman bu mükemmel bir özelliktir. Çünkü tüm gün giyseniz bile her zaman parlak bir görünüme sahip olacaksınız.
Leke Tutma: Poplin kumaşlar kolay kolay leke tutmaz. Bu nedenle inatçı kahve dökülmelerine bile dayanıklıdır. Kolay buruşmaz. Bu sayede, tüm gün boyunca giyebileceğiniz pijama takımları için akıllıca bir seçim olacaktır. İnsanlar, hareket halindeyken ve araba kullanırken giyebilecekleri bir şey için giysi aradıklarında her zaman poplin kumaş kıyafetleri tercih edebilirler.

HERTÜRLÜ KUMAŞ SATIN ALINIR 05356519107

Desenli Baskılı, İşlemeli Poplin Kumaş Üretimi Nasıl Olur,Poplin Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir,Poplin Kumaş ile Kıyafet Dikmek İçin İpuçları,Poplin Kumaş Satın Alan Kişilerin Yorumları ,Poplin Kumaş Genel Özellikleri Nedir
Desenli Baskılı, İşlemeli Poplin Kumaş Üretimi Nasıl Olur,Poplin Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir,Poplin Kumaş ile Kıyafet Dikmek İçin İpuçları,Poplin Kumaş Satın Alan Kişilerin Yorumları
,Poplin Kumaş Genel Özellikleri Nedir

Kolay Bakım: Poplin kumaşın bakımı oldukça basit süreçlerden oluşur. Poplin giysiler makinede yıkanabilir. 60 dereceye kadar ısıya dayanabilir. Bu nedenle formunu korumak için elde yıkamanız gerekmez. Kendinizi bu zahmetten kurtarmak istiyorsanız kuru temizleme de yapabilirsiniz.
Not: Poplin kumaş ile bir dikiş projesi üzerinde çalışıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır: Poplin kumaş modelleri, dayanıklı olmasına rağmen kışın sizi ısıtmaz. Poplin kıyafetler, içe kullanılan bir astar ile dikilip giyilebilir. Ama yine de kış aylarında işe yaramaz. Poplin yazlık giyimde oldukça popüler olan bir kumaştır. Ancak soğuk bir iklime sahip yerlerde yaşıyorsanız sizin için daha uygun alternatifler vardır. Poplin çok ince bir kumaştır. Ağır yapılı bir kumaş arıyorsanız poplin size göre değildir. Poplin kumaş satın alırken bu hususlara dikkat etmek gerekir.
Poplin Kumaş Çeşitleri Nedir?

Poplin kumaş türleri genellikle kullanıldığı alana veya içerisinde bulunan elyaf türüne bağlı olarak adlandırılmaktadır. Bazı poplin çeşitleri aşağıda örneklendirilmiştir.

Pamuklu Poplin Kumaş

%100 pamuklu veya pamuk karışımlı poplin kumaşlardır. En çok satın alınan poplin türü olmayı başarmıştır. Bunun sebebi pamuk lifinin kumaşın yapısal özelliklerine kattığı değerlerdir. Pamuklu poplin gömlekler ve pamuklu poplin iç çamaşır modelleri, bu kulvarda her zaman tercih edilen tekstil ürünleridir. Cilde karşı en uygun özellikleri barındırır. Nefes alabilir. Terletmez. Yıkama ve kurutma esnasında pamuklu poplin kumaşlar dayanıklılığı öne çıkar.

Makinede veya elde 50-60 dereceye kadar sıcak suyla yıkanabilir.
Yüksek ısılarda kurutmak için, mutlaka kurutma filesi almanız tavsiye edilir.
Gözat: “Pamuk Kumaş Çeşitleri, Özellikleri, Metre Fiyatları Nedir?”

Likralı Poplin Kumaş

Bu kumaş serisi, hem baskılılarda hem de düz renklerde mevcuttur. Çizgililerden çiçeklilere kadar her türlü poplin kumaşa likra eklenebilir. Bu kumaş ultra yumuşak ve pürüzsüzdür. Ayrıca doku boyunca %10 esneme payı olduğu için hem erkek hem de kadınlar için birçok farklı giyim ürünlerde harika bir seçim olacaktır. Spandeks ve elastan poplin kumaş olarak da bilinir.

Makinede soğuk yıkanmalıdır.
Düşük ısıda kurutulmalıdır.
Hafif bir yapıda olan likralı poplin kumaşlar genellikle %90-%97 pamuk ve %10-%3 elastan karışımıdır.
Gözat: “Likra Nedir?, Likralı Kumaş Çeşitleri, Özellikleri, Kullanım Alanları”

Polyester Poplin Kumaş Alanlar 05356519107

Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları
Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları

Bu poplin kumaşı %100 polyesterden yapılmıştır. Kumaş elbiseler, bluzlar, pantolonlar, şortlar, etekler ve hatta daha az yapılandırılmış takım elbise veya ceketler için harika bir seçim olacaktır. Bu kumaş buruşmaya karşı dayanıklıdır. Bu da büyük bir ek avantajdır. Ayrıca fiyat olarak da diğer poplin kumaş türlerine göre ucuzdur.

Makinede soğuk yıkanmalıdır.
Düşük ısıda kurutulmalıdır.
60 derece genişliğinde gelen bu poplin türü oldukça hafiftir.

Üniformalık Poplin Kumaş

Bu kumaş türü, ilginç ekose seçeneklerine ve geniş renk skalasına sahiptir. Bu kumaş ipliği boyalı liflerle dokunmuştur. Kumaşın güzel, tam bir dökümü vardır. Bu da onu etekler, elbiseler, ceketler, süveterler veya adından da anlaşılacağı gibi okul üniformaları gibi giyim eşyaları için harika bir seçenek haline getirir.

Makinede soğuk yıkanmalıdır.
Düşük ısıda kurutulmalıdır.
Bu poplin kumaş türü %65 polyester ve %35 pamuk dimi karışımıdır.
Viskon Poplin Kumaş

Kaliteli elbiselik poplin kumaşı mı arıyorsunuz? Bu poplin türü, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı içeriklere sahiptir. Kumaş, yıkanması kolay ve buruşmaya karşı dayanıklı olduğu için birçokları için son derece çekicidir. Bu sorunsuz kumaş, elbiseler, takım elbiseler, blazerler ve ceketler, üniformalar gibi giyim eşyaları için mükemmel bir seçimdir. Rayon-pamuk karışımı alternatifleri de vardır.

Makinede orta sıcaklıklarda yıkanmalıdır.
Doğrudan güneş almayacak bir yerde kurutulmalıdır.
Bu kumaş hafiftir ve genellikle selülozik viskoz lifleri ile üretimi yapılır.
Bilgi: Poplin kumaşlar da süprem penye kumaşlar gibi inceliğine göre farklı terimlerle adlandırılırlar: Poplin kumaş kalınlık ölçüleri, 60/1 poplin kumaş (en ince), 50/1 poplin kumaş, 40/1 poplin kumaş, 30/1 poplin kumaş olarak adlandırılır… Kalınlık sıralaması örnek olarak kalından inceye doğru şu şekildedir: 30/1 poplin kumaş > 40/1 poplin kumaş > 50/1 poplin kumaş > 60/1 poplin kumaş
Poplin Kumaş Fiyatları Nedir?

Poplin kumaşların ortalama metre fiyatı 20 ila 30 TL arasında değişmektedir. Nevresimlik poplin kumaş metre fiyatları ise 50-60 TL bandındadır. Poplin kumaş fiyatları kumaşın kalitesine, rengine, cinsine, içerdiği elyafa ve içerdiği elyafın kalitesine, markaya, kumaşın satıldığı yerin konumuna, kumaşı satın alabilecek kişilerin maddi durumuna vb. göre farklılık gösterebilir. Toptan poplin kumaş alımlarda kumaş daha ucuz olur. Metrelik poplin kumaş alırsanız daha yüksek bir fiyat ödemek zorunda kalırsınız. Poplin parça kumaş fiyatları top kumaş fiyatlarından daha ucuzdur. Parti malı stok fazlası ihracat fazlası poplin kumaş çeşitleri, orijinal popline göre daha ucuzdur. Poplin kumaş ile kıyafet üretenler son zamanlarda maliyetlerin artmasıyla daha çok parti malı ve stok fazlası kumaş türlerine yönelmişlerdir. Dilerseniz ithal poplin kumaşlar da satın almayı deneyebilirsiniz. İstanbul’da çeşitli satıcılarda kolaylıkla poplin kumaş bulabilirsiniz.

Poplin Kumaş ile İnce Pamuklu Dokuma Kumaşlar Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle karıştırılan poplin ve ince pamuklu diğer kumaşlar arasında bir fark olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Bu ayrım, kullanılan ipliklerin kalınlığında yatmaktadır. Diğer ince pamuklu dokuma kumaşlar, poplin ile aynı şekilde dokunur. Ancak diğerlerinde kullanılan iplikler çok daha kalındır. Poplin daha kalın bir atkı ipliği ile dokunmuş ince çözgü iplik geçişlerine sahip bir kumaş türüdür. Böylece dokusu yumuşak fakat güçlü bir malzeme elde edilir.

Poplin ile Viskon Kumaş Farkı Nedir? 05356519107

Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları
Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları

Viskon kumaş denildiğinde, ipek yerine kullanılan odun hamurundan yapılmış yarı sentetik bir suni ipek kumaş türü akla gelmektedir. Lüks görünüme sahip, benzersiz bir örtü ve pürüzsüz bir his verdiği için poplin kumaşlara benzer özelliktedir. Pamuklu viskon kumaş çeşitleri ile poplin kumaşta olduğu gibi gömlek, pijama, elbise vb. kıyafetler dikilebilir. Ancak viskon kumaşlar daha tok ve ağır görünüme sahiptir. Viskon dokuma kumaşın üretim süreçleri de poplin kumaşın üretim süreçlerine göre farklıdır.

İpucu: Viskon kumaş türleri, özellikleri, fiyatları, üreticileri vb. konuların ayrıntılı olarak ele alındığı makaleyi okumak için >>> “Viskon Kumaş Türleri, Özellikleri ve Fiyatları Nedir?”

Poplin ile Terikoton Kumaş Farkı Nedir?

Poplin kumaş modelleri ile birbirine çok benzetilen bir kumaş çeşidi de terikoton (terry cotton) kumaştır. Üretim şekilleri bakımından oldukça benzer olan bu kumaş çeşitleri sadece elyaf oranı açısından farklılaşır. Terikoton kumaş düşük pamuk lifi yoğunluğuna sahip olabilirken, poplin kumaşlar %100 doğal liflerle dokuması yapılmaktadır. Terry cotton kumaşlar polyester elyaflarla desteklenir. Bu da terikoton kumaş fiyatlarının poplin kumaş fiyatından daha düşük olmasına sebep olur. Poplin kumaşlar gömlek ve pijama başta olmak üzere giyim sektöründe yerini almışken, terikoton kumaş modelleri genellikle nevresim, yatak çarşafı, yastık, kırlent çarşafı, koltuk örtüsü vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Poplin ile Fitilli Dimi Kumaş Farkı Nedir?

Poplin bazen dimi ile karıştırılsa da poplin ve dimi aynı şekilde dokunmaz. Dimi kumaş aynı zamanda düz dokuma bir kumaş iken, poplin ince bir çözgü ipliği ve daha kalın bir atkı ipliği ile dokunmaktadır. Her ikisi de güçlü malzemeler olsa da poplin genellikle dimiden daha yumuşaktır. Poplin ayrıca daha nefes alabilir özelliktedir

Poplin kumaş çeşitleri, özellikleri, kullanım alanları nedir? gibi sorulara detaylı olarak cevap verdik. Şimdi hep beraber en çok sorulan sorulara göz atalım…

Poplin İplik Nedir?

Poplin iplik diye bir şey yoktur, poplin kumaş vardır. Farklı kalınlıklardaki İpliklerin dokunmasıyla elde edilen ürüne poplin adı verilir.

Poplin Kumaş İç Gösterir mi?

Genellikle hayır, poplin kumaş iç göstermez. Bu kumaş, güzel bir şekilde örtünmenize izin verecek gerekli ağırlığa sahiptir. Bu durum biraz da poplin kumaş üretiminde kullanılan iplik çeşidine bağlıdır. Fırfırlar ve diğer detayları poplin kumaşın şeffaflığını kapatmak için kullanabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki bazı bölgeler tamamen kapatılabilir. Bazı türler esnek olabilse de, bu kumaş doğal olarak herhangi bir esneme özelliğine sahip değildir. Likra, spandex, elastan gibi maddelerle esnek hale getirilen poplin kumaşlar, vücuda yapıştığı için daha fazla iç gösterme potansiyeline sahiptir.

Poplin Kumaş Modellerinin Bakımı Nasıl Olur?

Poplin, nispeten az bakım gerektiren bir kumaştır. Poplin giysilerinin tipik olarak kuru temizlemeye ihtiyacı yoktur. Poplin giysilerinizi iç tarafındaki etiketlerdeki bakım talimatlarına göre yıkamanız iyi olacaktır.

Poplin Kumaş Nasıl Yıkanır?

Pamuklu poplin kumaş elbiseler, üstler, tunikler, gömlekler ve ceketler 40˚’de yıkanabilir. Çekme olasılığı olduğundan kumaşı kullanmadan önce yıkayın. Polyester içerikli poplin kumaşları yıkarken çamaşır makinesini daha düşük sıcaklıklarda ayarlayın.

Poplin Kumaş Çabuk Kırışır mı?

Poplin doğal olarak kırışmaya karşı dayanıklıdır. Ancak yanlış katlama veya aşırı fiziksel baskı sebebiyle kırışma yapabilir. Düzleştirmek için hafif bir buharlı bir ütü yeterlidir.

Poplin Kumaşların Temizlenmesi Kolay mıdır?

Poplin kolay kolay leke tutmaz. Yüzde yüz (%100) pamuklu poplinlerde yıkama işlemlerinden sonra kokudan ve kirlerden eser kalmaz.

Poplin Kumaş Ütü İster mi? 05356519107

Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları
Poplin kumaş alanlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi poplin kolay kırışan bir kumaş değildir. Yine de baskıya maruz kaldığında veya yanlış katlandığında kırışabilir. Dolayısıyla ütü ister.

Poplin Kumaş Nasıl Ütülenir?

Poplin kumaş pamuk lifleri ile yapılabildiği gibi polyester ile de yapılabilir. Bu nedenle ütü yaparken göz önünde bulundurmanız gereken etmen budur. Polyester kolay yanan bir maddedir. Bu nedenle poplin kumaşlarınızı yüksek ısıya maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Orta dereceler ideal olacaktır.

Poplin Kumaş Ütü Tutar mı?

Poplin kumaşlar ütülendiğinde gayet düz bir hal alır. Böylece poplin kumaşlar iyi bir şekilde ütü tutar diyebiliriz.

Poplin Kumaş ile Üretilen Kıyafetler Terletir mi?

Poplin genellikle son üründe hafif ve yaz aylarında tercih edilebilir bir son ürün sunar. Pamuk poplin kumaşlar daha iyi serinlik sağlarken polyester pamuğa kıyasla daha sıcak tutabilir. Sentetik elyaf ve yün karışımı poplin kumaşlar terletme yapabilir.

Poplin Kumaş Gömlek Modelleri Hangi Mevsimlerde Giyilir?

Oxford kumaş, dimi kumaş örneklerinden yola çıkarsak, pamuğu dokumanın birçok farklı yolu vardır. Poplin bunlardan biridir. Bir poplin gömlek için, pamuk çapraz şekilde yoğun bir şekilde dokunmuştur. Bu desen gömleğe güç verir ama aynı zamanda çok ince ve hafiftir. Ayrıca yumuşak ipeksi bir dokunuşa sahiptirler. Çapraz şekil ayrıca daha iyi hava sirkülasyonu sağlar. Böylece sizi sıcak bir yaz gününde daha serin tutar. Aynı zamanda daha profesyonel bir görünüm veren az parlaklığa sahip olduğu için iyi bir iş gömleği görevi görür. Poplin çok yaygın, temel bir kumaş olduğundan, onu yıl boyunca giyebileceğiniz (hem yaz-hem kış) çeşitli giyim ürünlerinde bulabilirsiniz. Hem kadın hem de erkek gömlekleri, kadın elbiseleri ve etekleri, erkek pantolonları ve ceketleri poplin ile yapılır. Herhangi bir giysiye güzellik ve örtü katan ince bir parlaklığa sahip çok yönlü bir kumaştır.

Desenli, Baskılı, İşlemeli Poplin Kumaş Üretimi Nasıl Olur?

Bu kumaş üzerine baskı yapmak oldukça basittir. Dokusu o kadar pürüzsüz ki, baskı işlemi sırasında herhangi bir soruna neden olmaz. Bu da onu zahmetsiz ve tatmin edici bir kumaş haline getirir. Ayrıca şeklini oldukça iyi tutabilir. Kırışmaya karşı dayanıklıdır. Dolayısıyla baskılarınız düzgün olacaktır.

İster tanınmış bir moda profesyoneli olun, ister ölçülerinize göre dikeceğiniz bir elbise için hayalinizdeki kumaşı arayan sıradan bir vatandaş olun, ister iç mekanlarınızı yenilemek isteyen biri olun. Poplin kumaşı herkes için çok yönlüdür. Kusursuz yüksek baskı tutma performansıyla birlikte yaratıcılığınızı keşfetmek için sorunsuz, yumuşak ve zarif bir seçimdir. Dijital baskı makineleriyle veya diğer dokuma kumaş baskı sistemleriyle her tür desenli poplin kumaş üretimi yapmanız mümkündür.

Poplin Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir?

Pamuklu poplin kumaş veya ipek poplin kumaş, her ikisi de doğal lifler olduğu için çevreye karşı olumsuz etkileri çok düşük olan kumaş türlerindendir. Pamuk ekimi, toprağın verimli organizmalarını tükettiği için bazı çevresel kaygıları bünyesinde barındırmaktadır. Sentetik liflerle üretilen poplin kumaş çeşitleri, hem elyaf atıkları hem de üretim sürecinden arta kalan atıklar çevreye zarar verebileceğinden çevre dostu değildir. Sentetik lifler doğada biyolojik olarak parçalanamaz. Şirketler, çevre üzerindeki herhangi bir olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için sürdürülebilir bir organik pamuk üretim yöntemi için sorumluluk almalıdır. Organik poplin kumaşlar, Avrupa Birliği’nin organik standartlar organizasyonu ve/veya Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından sertifikalandırılabilir.

HER ÇEŞİT KUMAŞ ALIYORUZ 05356519107

Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları
Poplin Kumaş Nedir,Poplin Ne Demek,Poplin Nasıl Bir Dokuya Sahiptir,Poplin Kumaşın Hammaddesi Nedir,Hangi Elyaf Türleri ile Poplin Kumaş Üretimi Yapılabilir,Poplin Kumaş Kullanım Alanları

İpucu: Çevreye zararlı olan sentetik kumaş çeşitlerini öğrenmek için >>> “Sentetik (Yapay) Kumaş Çeşitleri Nedir?”

Poplin Kumaş ile Kıyafet Dikmek İçin İpuçları

Poplin ile çalışmak inanılmaz derecede kolaydır. İnce olmasına rağmen pürüzsüz bir yüze sahiptir. Şeklini iyi tuttuğu gözlemlenmiştir. Yine de dikmeden önce tela vb. yardımıyla kumaşı sertleştirmeyi deneyebilirsiniz. Poplin, gevrek yapılı bir kumaş olmasına rağmen oldukça kaygan olabilir.

Tüm kumaşlar gibi poplinin de farklı özellikleri vardır. Dikiş projeniz için yüksek kaliteli bir poplin kumaş kullandığınızdan emin olmalısınız. Böylece istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Dokumasının doğası nedeniyle poplin kumaş modellerinin üzerine nakış işlemek popüler bir zanaattır. Poplin ile kıyafetler dikmenin ve onu güzel, uzun ömürlü bir giysiye dönüştürmenin rahatlığından kesinlikle keyif alacaksınız.

İster deneyimli ister yeni başlayan biri olun, poplin kumaş ile dikiş yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları vardır.

Kumaş çok sertse, dikiş projenize başlamadan önce yumuşatıcı kullanın.
Küçülebileceği için sıcak su kullanmaktan kaçının.
Poplin’i ütülerken orta ateşte kullanın.
Buharlı ütü kullanıyorsanız, sıcak ayarı kullandığınızdan emin olun.
Poplin Kumaş Satın Alan Kişilerin Yorumları

Daha sağlam bir fikir oluşturması açısından, poplin kumaş satın alıp kıyafetler diken veya doğrudan giyim mağazalarından poplin kıyafetler satın alan kişilerin yorumları oldukça önemlidir. Poplin kumaş satın almış bazı kişilerin yorumları şu şekildedir:

–Bu materyali internetten satın aldım ve ondan çok fazla şey bekledim. İyi yıkandı ve iyi ütülendi. Ancak gömlek yapacak kadar kalın bir yapıya sahip değil ve bence cilt için yeterince yumuşak değil. Poplinin dikilmesi çok kolay. Ayrıca maket süslemeler, maske veya el işi uygulamaları için yeterince ucuz bir kumaş. Tekrar satın almak istiyorum ama muhtemelen bir dahaki sefere personelden tavsiye isteyeceğim ve daha yumuşak olan poplin modellerinden birini seçeceğim. Bununla şimdilik bir pijama dikmeyi düşünüyorum.

–Kumaş çok iyi. Rengini de beğendim. Tam istediğim renk. İki adet pantolon diktim.

–Maske yapmak için mükemmel, güzel sıkı dokuması var. Kolay yıkanıyor. Suratımda yokmuş gibi çok yumuşak.

Önceki Yazı
Yeni Yazı