Tiftik Yünü Kumaş Genel Özellikleri Nedir 05356519107 Tiftik Yün Kumaş Alan

Tiftik Yün Kumaş Alımı Yapanlar

Tiftik Yünü Kumaş Genel Özellikleri Nedir 05356519107 Tiftik Yün Kumaş Alan

Tiftik Yün Kumaş Alımı,Tiftik Yünü Kumaş Nedir,Tiftik Lifi Özellikleri,
Tiftik Yününden Kumaş Üretimi ,Tiftik Yününden Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır,Tiftik Yünü Nerelerde Kullanılır, Örgü ve Tığ İşi,Ev Mobilyaları,Sahte (Yapay) Kürk
Bebek Perukları,Tiftik Yünü Kumaş Fiyatları Nedir? Tiftik Yünü Kumaş Türleri Nelerdir?
Genç Keçilerden Elde Edilen Tiftik Yünleri
Yaşlı Keçilerden Elde Edilen Lifler,Tiftik Yünü Kumaş Nerede Üretilmektedir?

TİFTİK YÜN KUMAŞ ALANLAR 05356519107

Tiftik Yün Kumaş Alanlar
Tiftik Yün Kumaş Alanlar

Tiftik Yünü Kumaş Üretimi İçin Gerekli Olan İzinler Nedir?Tiftik Yünü Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?Tiftik Keçisi Yünü ve Angora Tavşanı Yünü Kumaş Arasındaki Fark Nedir? Tiftik Yünü Kumaş ile Üretilen Kıyafetlerimizi Nasıl Koruruz? Tiftik Yün Kumaş Çeker mi? Tiftik Papak Fiyatları,Tiftik Dokuma Kumaş Çorabı Fiyatları,Diğer Yünlü Kumaş Fiyatları,Tiftik Yünü Kumaş Genel Özellikleri Nedir?
Kumaşın İsmi: Tiftik Yünü Kumaş (aynı zamanda “Elmas Yünü”, “Ankara Yünü” isimleriyle de bilinir)
Kumaşın İçeriği: Angora keçilerinden toplanan tüylerden elde edilir. (Bu keçilere Ankara keçisi de denilmektedir).
Kumaşın Hava Alabilirliği: Normal
Nemi Hapsetme Niteliği: Normal
Esneklik: Yüksek

Tiftik Yün Kumaş Alımı Yapanlar 05356519107

Tiftik Yün Kumaş Alımı Yapanlar
Tiftik Yün Kumaş Alan Firma

Sıcak Tutabilme Gücü: Yüksek
Tüylenme Sorunu: Orta
Kumaşı İlk Üreten Ülke: Türkiye
Günümüzdeki En Büyük İhracatçı Ülke: Güney Afrika
Yıkama Önerisi: Soğuk su ile elde yıkanmalıdır
Genel Kullanım Alanları: Tiftik yünü kumaş ile, bere, palto, çorap, uzun ve kısa hırka, halı, ev dekorasyonu (ev mobilyaları süslemesi vb.), atkı, battaniye, ceket, eldiven, örgü kazak, papak (kalpak), seccade, şapka, şal gibi ürünler yapılır.
Zamanı olmayanlar için “tiftik yünü kumaş nedir?” sorusuna yönelik özet bilgileri verdiğimize göre, şimdi daha ayrıntılı incelemeye geçebiliriz.

Tiftik Yünü Kumaş Nedir?05356519107

Tiftik Yün Kumaş Alan Kumaşçı
Tiftik Yün Kumaş Alımı Satımı

Tiftik yünü, Ankara keçisinin kıllarından elde edilen bir tekstil türüdür. Diğer keçilerden farklı olarak bu keçi türü farklı tüylerle kaplıdır. Ankara keçisinin bu eşsiz tüyü evrimleştiği çevre koşullarından dolayı geliştirdiğine inanılır. Bu keçi türü ürettiği ipeksi ve çok amaçlı yün ile ünlenmiştir.

Ankara keçilerinin Tibet’te bugünkü hallerine evrildiği ve yavaş yavaş Türkiye’ye göç ettikleri düşünülmektedir. Yüzyıllar boyunca, bu tür keçiler yalnızca Türkiye’de yetiştirildi. Ancak İngiltere’de tiftik yünü kayıtları sekizinci yüzyıla kadar uzanıyor ve bu, bu tür kumaşların Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da binlerce yıldır yaygın olarak ticaretinin yapıldığını göstermektedir.

Koyun yünü ile karşılaştırıldığında, tiftik çok daha yumuşaktır. Ayrıca dikkate değer bir parlaklığa sahiptir. Bu özellikler, bazı tekstil meraklılarının tiftiği “elmas elyaf” olarak adlandırmasına neden olmuştur. Bu kumaş, çoğu boya türüyle yüksek uyumluluğu sayesinde popülerliğini korumaktadır. Tiftik ayrıca çoğu yün türünden çok daha elastiktir. Çok yanıcı değildir. Kırışmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Bu yünün benzersiz özelliklerinden dolayı lüks bir tekstil olarak kabul edilir. Tamamen bu maddeden yapılan giysiler (%100 tiftik yünü) oldukça pahalı olabilir. Ancak, diğer kumaşlarla karıştırılmış tiftik bulmak çok daha kolaydır. Bu lif sadece küçük miktarlarda kullanıldığında bile, parçası olduğu herhangi bir kumaşı çok daha elastik, parlak ve dayanıklı hale getirir.

Tiftiğin diğer önemli özelliklerinden biri de bu tür yünün tüylenmeye karşı direncidir. Çoğu yün türü pul içerir. Bu tür yünler yanlış sıcaklıkta yıkandığında, bu pullar birleşerek çirkin bir görüntü ve sertlik oluşturur. Ancak tiftik yünü üzerindeki pullar tam olarak gelişmemiştir. Yani bu tür yünlerden yapılan giysilere yanlış yıkama işlemleri uygulansa bile herhangi bir problem olmayacaktır

Önceki Yazı
Yeni Yazı