Liyosel Kumaş Alanlar

Liyosel Kumaş Alanlar

Liyosel Kumaş Alanlar 05356519107

Liyosel Lyocell Kumaş Genel Özellikleri Nedir,Liyosel Kumaş Alanlar,
Lyocell Kumaş Nedir,Lyocell Liyosel Kumaş Özellikleri Nedir,Lyocell Liyosel Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır,Üretim Süreci,Liyosel Kumaş Kullanım Alanları Nedir,Lyocell Kumaş Nerelerden Satın Alınır,Liyosel Lyocell Kumaş Fiyatları Nedir,Liyosel Kumaş Türleri Nedir,Viskon Suni İpek Kumaş,Modal Rayon Kumaş,Lyocell Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir,Lyocell Tencel Kumaş Üretim Belgesi Nedir,Polyester Kumaş ile Liyosel Kumaş Arasındaki Farklar Nedir,Polyester Nedir,Konfor Fiyat ,Nefes Alabilirlik,Liyosel Kumaş Yazlık mı,Lyocell Kumaş Yazın Giyilir mi,Lyocell Kumaş Buruşur mu,Liyosel Kumaş Kırışır mı,Liyosel Kumaş Esner mi,Liyosel Kumaş Çeker mi,Lyocell Kumaş Kışlık mı,Liyosel Kumaş Sağlıklı mı,Lyocell Kumaş İç Gösterir mi,Lyocell Kumaş Yıkanır mı,Lyocell Kumaş Nasıl Yıkanır,Liyosel Kumaş Terletir mi,Liyosel Kumaş Kaliteli mi,Lyocell Kumaş Zararlı mı,

Liyosel (Lyocell) Kumaş Genel Özellikleri Nedir? 05356519107

Liyosel Kumaş Alanlar
Liyosel Kumaş Alanlar

Kumaşın İsmi: Liyosel Kumaş (tensel kumaş olarak da bilinir).
Kumaşın İçerdiği Maddeler: Ahşap selüloz ve sentetik bileşimi maddeler
Kumaşın Ortalama İplik Geçiş Sayıları: 300-600
Hava Geçirgenliği: Yüksek
Nem Tutma Potansiyeli: Yüksek
Isıyı Koruma Yeteneği: Normal
Gerilebilirlik Derecesi: Düşük
Tüylenme Sorunu: Orta
İlk Üreten Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Günümüzdeki En Büyük İhracatçılar: Avrupa, Çin
Önerilen Yıkama Suyu Sıcaklığı: Soğuk
Yaygın Kullanım Alanları: Gömlekler, iç çamaşırları, havlular, tıbbi sargılar, özel bantlar vs… Liyosel kumaş ile gömlek, elbise, pantolon gibi farklı giyim ürünleri de üretilmektedir.
Liyosel kumaş hakkında özet bilgileri verdik. Liyosel kumaş nedir? Şimdi daha detaylı bakalım.

Lyocell Kumaş Nedir?

Lyocell, yaygın olarak pamuk veya ipek yerine kullanılan yarı sentetik bir kumaş çeşididir. Bu kumaş bir suni ipek şeklinde esas alınır. İçerik olarak ahşaptan elde edilen selülozdan oluşmaktadır.

Liyosel Kumaş Alımı Yapanlar 05356519107

Liyosel Kumaş Alımı Yapanlar
Liyosel Kumaş Alımı Yapanlar

İlk olarak 1970’li yıllarda ABD tarafından geliştirilen liyosel, 20. yüzyılın son yıllarında popülerlik kazanmıştır. Halen dünya çapında eskisi kadar olmasa da popülerliğini korumaktadır. Liyosel kumaş, organik bileşenlerden yapıldığı için, polyester gibi tamamen sentetik elyaflara göre daha sürdürülebilir bir alternatiftir. Ancak liyosel kumaşın çevre için gerçekten negatif etkilerinin olmadığını söylemek zor olacaktır.

Liyosel kumaş, ilk başta yalnızca pilot geliştirme aşamasında oluşturulmuştur. 1980’li yıllara kadar İngiltere merkezli bir şirket, liyoselden örnek alıp tensel adında yeni bir kumaş ortaya çıkarmıştır. Bu iki kumaş kimyasal olarak hemen hemen aynıdır. Yani Tensel ve Liyosel terimleri birbirinin yerine kullanılabilir.

Lyocell (Liyosel) Tencel (Tensel) Kumaş Üreticileri Markası Amblem Logosu Nedir? – Denim Lyocell
Patentli Tensel Kumaş Üreticisi – Tencel
Liyosel kumaş satın alanlar genellikle liyosel kumaşın dokunulduğunda yumuşak bir his verdiğini söylemektedir. Çoğu insan bu kumaş ile pamuk kumaş arasındaki farkı anlayamaz. Liyocel kumaş, ıslak ya da kuru farketmeksizin çok güçlü ve dayanıklıdır. Ayrıca boncuklanmaya karşı pamuk kumaştan daha fazla güçlüdür. Kumaş üreticileri, liyoseli diğer tekstil türleriyle karıştırmanın kolay olmasından dolayı bu elyafı yoğun olarak kullanmaktadırlar. Liyosel kumaş üretim maddeleri, pamuk, ipek, suni ipek, polyester, naylon ve yün ile iyi karışabilmektedir.

Lyocell (Liyosel) Kumaş Özellikleri Nedir?

Dayanıklı bir kumaş türüdür.
Yüksek oranda hava geçirebilme yeteneğine sahiptir.
Ana yapısı ile çok esnek bir kumaş değildir.
Yumuşak bir dokuya sahiptir.
Rahat ve konforludur.
Büyük oranda nem tutabilir.
Doğal, organik ve cilt dostudur.
Mavi Renk Blue Denim Tensel İnce Yumuşak Kumaş Modelleri Fotoğraf Örneği
Mavi Renk Liyosel Kumaş Fotoğrafı
Lyocell (Liyosel) Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Liyosel Kumaş Satın Alanlar 05356519107

Liyosel Kumaş Satın Alanlar
Liyosel Kumaş Satın Alanlar

Tensel, rayon ile kimyasal olarak aynıdır. Ancak bu suni ipek kumaş türevini yapabilmek için daha farklı bir işlem kullanılır. Rayon kumaş üretim sürecinden farklı olarak, liyosel kumaş üretim süreci şu şekildedir; “Dolaylı bir çözücü yerine doğrudan bir çözücünün kullanılması ile elde edilir”. Tensel’i oluşturmak için bir çözücü eğirme tekniği kullanılır. Bu da, (suni ipek kumaş üretimindeki durumdan farklı olarak), tensel kumaş üretim sürecinin, selülozun yapısında önemli bir kimyasal değişikliğe neden olmadığı anlamına gelir.

Selülozdan elde edilen kumaşlar yaklaşık 200 yıldır piyasada yer almaktadır. Sadece 20. yüzyılın başından bu yana seri üretime geçilmiştir. Bu kumaşlar başlangıçta ipeğin ikamesi (alfernatifi) olarak tasarlanmıştır. Selüloz kumaş üreticileri, ipekböceklerinin gerçek hakiki ipek yapmak için kullandıkları süreci yeniden yaratmaya çalıştılar.

Seri olarak üretilecek ilk selüloz kumaş suni ipektir. Suni ipekler bu zamana kadar bir ekstrüzyon yöntemi ile yapıldı. En yeni selüloz kumaş üretim yöntemlerinden biri olan liyosel üretimi, suni ipek yapmak için kullanılan üretim yöntemlerini geliştirmiştir. Daha verimlidir, daha az atık üretir. Suni ipekden daha az sentetik bir ürün ortaya çıkar.

Üretim Süreci

Bu kumaşta kullanılan selülozun hammaddesi olarak meşe veya huş ağacı gibi sert ağaç yongaları kullanılır. Bu amaçla kullanılan ağaçlar genellikle yönetilen ağaç çiftliklerinde yetiştirilir. Ağaçlar bir tensel üretim tesisine ulaştığında, kesim işlemleri başlar. Bu kesiklere “yonga” adı verilir. Yongalar yumuşatılarak hamur haline getirebilen bir kimyasal asit (çürütücü ilaç) teknesine yüklenir.

Tensel – Tencel Kumaş Üretimi Nasıldır? Nasıl Olur? Üretim Süreçleri Nelerdir?
Liyosel (Lyocell) Kumaş Üretim Aşamaları
Bu hamur daha sonra suda yıkanır. Sterilize etmek için kullanılabilir. Daha sonra bir tabaka içinde kurutulur. Ondan sonra makaralara sarılır. Çoğu selüloz merdanesi gerçekten çok büyüktür. Yaklaşık 200 kilo ağırlığındadır.

Liyosel Kumaş Alan Firma 05356519107

Liyosel Kumaş Alan Firma
Liyosel Kumaş Alan Firma

Bu tabakalar daha sonra yaklaşık bir inç çapında karelere bölünür. Bu kareler, liyosel kumaş yapmak için kullanılan birincil çözücü olan basınçlı ve ısıtılmış amin oksit kaplarına yerleştirilir. Selüloz berrak bir sıvı içinde çözüldükten sonra filtrelenir. Sonra da memeciklerden pompalanır.

İplik memelerinden geçmeye zorlandıkça selüloz uzun ince liflere dönüşür. Elde edilen lifler, sertleşmesi için bir seyreltilmiş amin oksit teknesine daldırılır. Daha sonra demineralize su ile yıkanır.

Liyosel lifler daha sonra kurutulur. Silikon veya sabun gibi bir yağlayıcı uygulanır. Liflerin artık kıtık adı verilen bir durumda olduğu kabul edilir. Bu lif demetleri, lifi sıkıştıran bir kıvırıcıya yerleştirilir. Daha sonra, teller ayrılır, düzenlenir ve taranırlar. Son olarak, lifler kesilir. Daha sonra çeşitli farklı ürünlere dönüştürülmeye hazır hale gelir.

Suni ipek ile karşılaştırıldığında, tensel üretim süreci çok daha az adım gerektirir. Yani çok daha az zaman alır. Ayrıca, bu kumaşı yapmak için kullanılan amin oksit geri kazanılabildiğinden, liyosel kumaş yapmak suni ipek yapmaktan çok daha az israf yaratır.

Liyosel Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Liyosel, genellikle pamuk veya ipek yerine kullanılır. Bu kumaş yumuşak pamuk hissi verir. Gömleklerden havlulara, eteklerden iç çamaşırlara kadar birçok tekstil ürününü yapmak için kullanılır.

Açık Kahverengi Tensel Kumaş Gömlek Erkek Modelleri – Beyaz Düğmeli
Liyosel Kumaş Gömlek – Koyu Turuncu Renk
Bazı giysiler tamamen liyoselden yapılırken, bu kumaşın pamuk veya polyester gibi diğer kumaş türleri ile karıştırıldığını görmek mümkündür. Tensel çok güçlü olduğu için diğer kumaşlarla karıştırıldığında ortaya çıkan kompozit kumaş kendi başına pamuk veya polyesterden daha güçlüdür.

Giysilere ek olarak, bu kumaş çeşitli ticari ortamlarda kullanılmaktadır. Örneğin, birçok üretici, konveyör bantlarının kumaş kısımlarında pamuk yerine liyosel kumaşı tercih etmiştir. Kayışlar bu kumaşla yapıldığında daha uzun süre dayanırlar. Aynı zamanda yıpranmaya karşı daha dayanıklıdırlar.

Ayrıca tensel, tıbbi pansumanlar için hızla favori bir kumaş haline geliyor. Yaşam ya da ölüm durumlarında, yüksek gerilimli bir kumaşa sahip olmak çok önemlidir ve tensel, geçmişte tıbbi sargılar için kullanılan kumaşlardan daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Bu kumaşın yüksek emicilik profili, onu tıbbi uygulamalarda kullanmak için ideal bir malzeme haline getirmektedir.

Geliştirilmesinden kısa bir süre sonra, bilimsel araştırmacılar liyoselin potansiyelini uzmanlık makalelerinde bir bileşen olarak kabul ettiler. Bu kumaş düşük hava direnci ve yüksek opasiteye sahip olduğu için ideal bir filtrasyon malzemesidir.

Liyosel kumaş çok yönlü bir madde olduğundan, çeşitli özel uygulamalarda da kullanılabilir. Bu kumaşla ilgili araştırmalar halen devam etmektedir. Bu da gelecekte tensel için daha fazla kullanımın keşfedilebileceği anlamına gelmektedir.

Bol Kadın Ceketi Geniş Tensel İnce Yumuşak Kumaş ile Üretilmiş Bayan Giyim Örnek Fotoğraf
Haki Renk Liyosel Kumaş ile Üretimi Yapılmış Kadın Ceket (Salaş Model)
Lyocell Kumaş Nerelerden Satın Alınır?

Liyosel kumaş ilk üretildiğinde, yalnızca Kuzey Carolina, Enka’daki Amerikan Enka fabrikasında vardı. Ancak o fabrika bu maddeyi üretmeyi bıraktığında, İngiliz şirket bu kumaşı “Tensel (Tencel)” olarak markalamış ve patentini almıştır. Bu olaydan sonra üretim tamamen İngiltere’ye taşınmıştır.

Liyosel kumaş üretimi, Alabama’daki fabrika ile sınırlı kalmıştır. 1990’ların sonlarına kadar bu kumaş dünyanın başka hiçbir yerinde üretilmedi. Ancak 1998’de İngiliz şirket, boya konusunda uzmanlaşmış Hollandalı uluslararası bir şirkete satıldı. Bu şirket de, Tensel markasının haklarını özel bir sermaye şirketine satmaya karar verdi. Bu sermaye grubu da Tensel’in markalaşmış bir bölümünü Avusturya merkezli uluslararası bir tekstil şirketine sattı.

Lyocell Kumaş Alan Kumaşçı 05356519107

Lyocell Kumaş Alanlar
Lyocell Kumaş Alanlar

Son satın alan şirketin Avrupa’da çeşitli fabrikaları varken, üretimlerinin büyük bir kısmı denizaşırı Çin ve Endonezya gibi ülkelerdedir. Bazı tensel kumaş modelleri hala Avusturya, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerde üretilirken, hacimsel çoğunluk olarak Çin’de üretilmektedir.

Şirket şu anda tensel patentine sahip olduğundan, bu tekstilin dünyadaki en büyük üreticisi olmaya devam etmektedir. Çeşitli küçük şirketler de bu kumaşı küçük miktarlarda yapabilir. Ancak bir liyosel giysisi giydiyseniz, bu şirket tarafından Çin fabrikalarından birinde yapılmış olma ihtimali çok yüksektir.

Liyosel (Lyocell) Kumaş Fiyatları Nedir?

Suni ipek ve diğer selüloz kumaşlar başlangıçta ipeğe daha ucuz alternatifler olarak üretilmiştir. İpek üretimi tamamen doğal ve nispeten sürdürülebilir olsa da, büyük miktarlarda ipek üretmek zordur. Bu da nihayetinde modern suni ipeğin gelişmesiyle sonuçlanan “yapay ipek devrimi“nin doğmasına neden oldu.

Selüloz kumaşların üretilmesinin ipekten daha ucuz olduğu doğru olsa da, pamuk için aynı şey söylenemez. Pamuk ve selüloz kumaş fiyatları dalgalanırken, son on yılda pamuğun üretimi, diğerine göre önemli ölçüde daha ucuzdur. Küresel ekonomik trendler sabit kalırsa, üretim açısından pamuk kumaşlar, liyosel ve benzeri kumaşlardan daha ucuz kalacaktır.

Bununla birlikte, pamuk ve liyosel arasındaki fiyat farkı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bazı üreticiler pamuk üretim sürecine selüloz kumaş üretme işlemini tercih edebilir. Özellikle liyosel, üretimi en basit selüloz kumaşlardan biridir. Çok az atık üretir.

Çok İnce Tencel Lyocell Kot Kumaş Gömleklik Fotoğraf ve Fiyatları 4 $ / Metre – Atilla Tekstil
Tensel (Liyosel) Kumaş Denim Örnek Fotoğraf (4 Ons)
Selüloz kumaşlar, fiyat dalgalanmaları nedeniyle pamuktan daha az popüler hale gelse de, liyosel kumaş bazı uygulamalarda pamuktan çok daha kullanışlıdır. Bu tekstilin gerilimi çizelge dışıdır. Ticari uygulamalarda oldukça dayanıklıdır. Üreticiler bu avantajlar için liyosel kumaşa biraz daha yüksek fiyatlar ödemeye razıdır.

*Lyocell kumaş metre fiyatı: 5-6 Dolar ($)

Liyosel Kumaş Türleri Nedir?

Kimyasal açıdan sadece bir tür liyosel kumaş vardır. Bu madde Tensel olarak adlandırılsa bile aynı kimyasal bileşime sahiptirler. Aynı işlem kullanılarak yapılırlar.

Ancak liyosel kumaşa çok benzeyen ve dikkat etmeniz gereken birkaç kumaş çeşidi vardır. Bu benzer kumaşların örnekleri şunlardır:

Viskon Suni İpek Kumaş

Bu kumaş, trendi yükselen ilk selüloz tekstil türüdür. Viskon suni ipek, 20. yüzyılın ilk zamanlarından beri üretilmiştir. Öncesinde, yanıcılık veya savunulamaz üretim süreçleri nedeniyle durdurulan bir dizi selüloz kumaş prototipi de olmuştur.

Viskon suni ipek popüler bir kumaş olmaya devam etmektedir. Dünya çapında üretilen bu kumaş en çok satış hacmine sahip türlerden biridir. Ancak viskon üretim süreci, liyosel üretim süreçlerinden çok daha karmaşıktır. Çevreye çok daha fazla olumsuz etki eder. Bazı durumlarda, viskon suni ipek üretmek liyosel kumaş üretiminden daha ucuz olabilir. Ancak bu kumaşın teknolojik olarak modasının geçtiği söylenebilir.

İpucu: Viskon kumaşlar hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>>Viskon Kumaş Türleri, Özellikleri, Fiyatları Nedir?”

İpucu: İpek kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak için >>> “İpek Kumaş Özellikleri, Çeşitleri, Fiyatları Nedir?”

Hertürlü Liyosel Kumaş Alınır 05356519107

Liyosel Kumaş Alınır
Liyosel Kumaş Alınır

Modal Rayon Kumaş

Bu tür suni ipek, birkaç yönden tensel (liyosel) kumaşa nispeten benzer. Viskon suni ipekten daha basit bir işlemle yapılır. Diğer selüloz elyaf türlerinden önemli ölçüde daha gergindir.

Modal Rayon Kumaş Çeşitleri ve Modelleri Olarak Yüzey Görüntüsü Nedir? İnce Modal Viskon Kumaş – Düz Black Renk
Açık Siyah Renk (Griye Yakın Bir Ton) Modal Rayon Kumaş Örneği
Bu suni ipek üretim yöntemi 1930’larda keşfedilmiştir. Selüloz kumaş üretiminde ileri bir teknik sıçramayı temsil eder. Bununla birlikte, dünyadaki birçok üretici hala modal suni ipek yerine viskon suni ipek üretmektedir.

İpucu: Modal kumaş ne demek? diye merak ediyorsanız, modal kumaşlarla ilgili en kapsamlı blog yazısını okumak için >>> “Modal Kumaş Özellikleri, Fiyatları, İçeriği Nedir?”

Lyocell Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Diğer selülozlu tekstiller ile karşılaştırıldığında liyosel kumaş üretimi çevre için çok daha iyidir. Bu kumaşın üretilme süreci, suni ipek ve diğer selüloz kumaşların yapımında kullanılana benzer olsa da, tenselin üretimi doğru yapıldığında ortama herhangi bir zararlı atık bırakmayacaktır.

Benzer tekstillerin aksine, liyosel üretimi için bir “kapalı döngü” ekstraksiyon işlemi kullanır. Karşılaştırmak için; viskon suni ipek üretimi, kapalı bir döngü sistemi kullanmayan bir dizi farklı kimyasal işlemi içerir. Bu kimyasallar daha sonra kirlenmiş su şeklinde çevreye yayılır.

Bununla birlikte, liyoselin ağaçlardan yapıldığını ve bu kumaşın üretiminde büyük miktarda ağaç malzemesinin israf edildiğini hatırlamak gerekir. Tensel üretimi için ağaçlar sürdürülebilir şekilde yetiştirilmezse, bu malzemenin üretiminin çevreye olumsuz etkisi olabilir. Tüm tensel üreticilerinin sürdürülebilir kapalı döngü ekstraksiyon modelini takip ettikleri kesin olarak kanıtlanamaz.

Lyocell (Tencel) Kumaş Üretim Belgesi Nedir?

Lyocell, belirli koşullar altında “organik” olarak sertifikalandırılabilir. Bu sertifikayı alabilmek için, bu kumaşın üreticilerinin selüloz için kullandıkları ağaçları üretmek için organik uygulamaları kullanmaları gerekir. Aynı zamanda üretim sürecinde zararlı kimyasalları kullanmaktan kaçınmaları zorunludur.

Suni ipeğin aksine, Tensel’in yapısı herhangi bir kimyasal madde tarafından değiştirilmez. Bu, tensel olarak üretilen ve etiketlenen selüloz bazlı kumaşın teknik olarak yalnızca ağaçlardan elde edilen selülozdan yapıldığı anlamına gelir. Bununla birlikte, tensel üretim sürecinde amin oksit kullanıldığından, bazı tekstil mühendisleri bu kumaşı tamamen organik olarak görmeyebilir.

Polyester Kumaş ile Liyosel Kumaş Arasındaki Farklar Nedir?

Liyosel ve polyester kumaş arasında bulunan farkları anlamak için öncelikle kısaca “polyesteri” tanımlayalım…

Polyester Nedir?

Polyester genellikle petrolden ve geri dönüştürülmüş plastiklerden elde edilir. Dünyanın en popüler tekstillerinden biridir. Binlerce farklı tüketici ve endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır.

Yüzde Yüz Polyester Ürün Kumaş Etiketi, Baskı Tasarımı. (Renklileri Birlikte Yıkayınız.)
%100 Polyester Kumaş Etiketi (Ütü ve Yıkama Talimatları)
Liyosel ve polyester arasında, her iki kumaşın dokusundan, dayanıklılığından, fiyatından, hissinden ve benzeri durumlardan kaynaklanan birkaç farklılık vardır.

Daha fazla bilgi sunmak ve sizin için neyin daha iyi olduğuna ve kumaşlarla ne yapmak istediğinize karar vermenize yardımcı olmak için bu faktörlere dayalı olarak iki malzeme arasındaki farkları ele alacağız.parti Kumaş Alanlar 

Konfor

Konfor açısından, liyosel çok rahattır çünkü yumuşaktır. Neredeyse pamuk gibidir, hafiftir, çok pürüzsüzdür. Nefes alabilir. Böylece liyoselden yapılmış giysileriniz, çarşaflarınız, yastıklarınız ve diğer eşyalarınız vücudunuza karşı rahatsızlık hissettirmez. Öte yandan polyester, sentetik bir malzeme olduğu için o kadar rahat değildir. Örneğin yazın polyester bir gömlek giymek, sizi normalde olduğundan daha fazla terletebilir.

Fiyat

Liyosel kumaşın işlenmesinde kullanılan teknoloji, onu tüketiciler için daha pahalı hale getirmektedir. Bunun nedeni, bu malzemeyi üretmenin polyester gibi diğer tekstillerle karşılaştırıldığında daha maliyetli olması ve maliyetin nihayetinde alıcılara aktarılmasıdır.

Polyesterin sentetik yapısı onu daha ucuz bir seçenek haline getirir. Polyester kumaş üretim süreci oldukça ucuzdur. Spor giyim gibi ürünlerinin polyester kumaş ile yapılması çok yaygındır. Genellikle oldukça ucuzdurlar.

Nefes Alabilirlik

Polyester gibi sentetik kumaşların temel sorunlarından biri nefes almamalarıdır. Polyesterden yapılmış bir kıyafet giydiğinizde, kendinizi terli hissedebilir veya normalden daha nemli hissedebilirsiniz. Bu rahatsız edici olabilir.

Damask Desenli Baskılı Liyosel Tensel Kumaş Bornoz Görünümlü Kısa Kollu Gecelik (Laciverte Dönük Bir Renk)
Desenli Liyosel Kumaş Gecelik (Gece Mavisi Üzerine Beyaz Damask Desenli)
Bunun nedeni, polyester kumaşın yetersiz nem emilimine sahip olmasıdır. Ancak diğer malzemelerle karıştırıldığında, tipik olandan daha iyi performans gösterebilir.

Lyocell, polyesterden doğal nefes alabilirliğe ve daha fazla nem emme özelliğine sahiptir. Bu, liyoseli kış ve yaz mevsimleri için ideal bir seçim yapar.

Kullanış

Lyocell; elbise, gömlekler, havlular, nevresimler ve ayrıca iç çamaşırları yapmak için kullanılabilir. Liyoselin gücü ve aynı zamanda yüksek emicilik profili, onu tıbbi pansuman malzemeleri için de favori bir seçenek haline getirmektedir.

İmalatta da liyosel dokuma kumaş, aşınma ve yıpranmaya karşı dirençli oldukları için konveyör bantların kumaş kısımlarında pamuğun yerini almıştır.

Polyester kumaş, bakımı kolay olduğu için giyim endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha uzun süre kullanılabilir. Aynı zamanda ucuzdur.Kumaş Alanlar 

Gömlek, kapşonlu, pantolon, elbise, iç çamaşırı, ceket, çarşaf, yastık, yorgan, çorap, battaniye, şapka, çarşaf, döşeme ve ip üretiminde kullanılır.

Bazı kıyafetlerimizin etiketine bakıp bir miktar polyester olduğunu veya tamamen polyester kumaştan yapıldığını görebiliriz

Sıklıkla yüksek mukavemeti ve dayanıklılığı nedeniyle kullanılır. Tekrarlayan ve sağlam hareketlere dayanabilir. Bu da onu spor malzemeleri için ideal hale getirir.

Liyosel Kumaş Kim Alıyor 05356519107

Liyosel Kumaş Kim Alıyor
Liyosel Kumaş kim Alıyor

Likralı kumaşların kullanım alanlarını özetlediğimize göre hemen Sıkça Sorulan Sorulara geçelim…

Liyosel Kumaş Yazlık mı?

Yaz aylarında giyilebilen rahat ve nefes alabilir bir kumaştır.

Lyocell Kumaş Yazın Giyilir mi?

Evet. Giyilebilir. Aslında liyosel kumaşlar yaz mevsimlerinde giyilmek üzere tasarlanmıştır.

Lyocell Kumaş Buruşur mu?

Kolay kırışan bir kumaş türü değildir. Nadiren ütü gerektirir.

Liyosel Kumaş Kırışır mı?

Kırışma eğilimi yüksek olan bir kumaş türü değildir.

Liyosel Kumaş Esner mi?

Esneme yeteneği çok yüksek olan bir kumaş türü olmasa da bu özellik farklı kimyasallar eklenerek kazandırılabilmektedir. Liyosel kumaş içeriğine elastan kumaşta bulunan esneyebilen elyaflar eklenerek esneklik kazandırılabilir.

Liyosel Kumaş Çeker mi?

Satın alınan kumaşları kullanmadan önce yıkanması önerilir. Bu hem temizlik ve hijyen sağlamak hem de kumaşın tam formunu alması için yapılır. Liyosel kumaşta bu bakımda ilk yıkamada düşük bir çekme olduğu gözlemlenebilir.

Lyocell Kumaş Kışlık mı?

Liyosel kumaşın hem yaz hem kış mevsiminde giyilebilecek farklı formları mevcuttur.

Liyosel Kumaş Sağlıklı mı?

Birçok tamamen sentetik elyaf türüne göre sağlıklıdır.

Lyocell Kumaş İç Gösterir mi?

Bu durum tabiki de kumaşın kalınlığına bağlıdır. Fakat opak bir yapısı olduğunu söylemek mümkündür. En fazla vücut hatlarını gösterir.

Lyocell Kumaş Yıkanır mı?

Evet yıkama talimatı yönergeleriyle yıkama uygulaması yapılabilir.

Lyocell Kumaş Nasıl Yıkanır?

Düşük ısılarda temizleyici etken bir madde ile makine veya elde yıkanabilir.

Liyosel Kumaş Terletir mi?

Nefes alabilen bir kumaş türüdür. Dolayısıyla terletmez.

Liyosel Kumaş Kaliteli mi?

Özellikleri dolayısıyla sık sık tercih edilen kaliteli ve rahat bir kumaş türüdür.

Lyocell Kumaş Zararlı mı?

Hayır. Bilinenin aksine Liyosel kumaş, birçok kumaş türünden daha sağlıklıdır.

Bu yazımızda liyosel nasıl bir kumaştır?, liyosel kumaş nasıl olur? gibi sorulara yanıt aradık. Bir sonraki kumaş serüveninde görüşmek üzere

Önceki Yazı
Yeni Yazı